Enerji Alanı Temizliği

Enerji alanı temizliği ile ilgili sosyal medya sayesinde artık birçoğumuzun az çok bilgisi var. Enerji alanının ne olduğunu, neden önemli olduğunu, aura ve bedenlerin ne anlama geldiğini önceki yazılarımızda açıklamıştık. Bu yazımızda ise bunların sağlıklı bir şekilde işlemesi için neler yapılabileceğini inceleyeceğiz. O halde başlayalım!

1- Enerji Alanı Temizliği ve Tütsüler

Enerji alanı temizliği veya negatiften arınma denince akla ilk gelen, en bilindik yöntem tütsüleme yöntemidir. Tütsüler yakıldıkları ortamdaki negatif enerjileri yok eder. Doğal olduklarından dolayı sağlığa zarar vermezler. Stresi azaltmaya ve dindirmeye yardımcı olurlar. Odaklanmayı olumlu etkilerler. Her tütsünün vücutta ve zihinde yarattığı etki farklıdır. Bundan dolayı kişilere bulundukları duruma göre seçim imkanı sunar. Bilinen çok fazla tütsü çeşidi vardır. Hepsi birbirinden önemlidir ve birbirinden faklı özelliklere sahiptir. Bu yazıda tüm tütsülerden bahsetmek yerine yalnızca konumuzla alakalı olan ve en sık tercih edilen 4 tütsüye yer vereceğiz.

Şamanın Bahçesi - Enerji - Tütsü - Enerji alanı temizliği

1.1 – Adaçayı

Adaçayı enerji alanı temizliği konusunda yüzyıllardır bilinen ve en sık kullanılan tütsüdür. Frekansı oldukça yüksektir. Bu yüksek frekans nedeni ile yakıldığı ortamdaki düşük/negatif enerjiyi yok ederek ortamda bulunan enerjiyi de yükseltir.  Adaçayı tütsüsü bedenimizde ve yaşadığımız ortamda birikmiş negatif enerjiyi temizler. Bulunduğumuz ortamın bereketini arttırır. Yeni taşınılan evde veya ikinci el alınan eşyalara adaçayı ile tütsü yapmak eski sahiplerinin enerjisinden arındırmayı ve benimsemenizi sağlar. Sürekli yanınızda taşıdığınız eşyaları, kıyafetlerinizi, doğal taşlarınızı da adaçayı ile tütsüleyerek karşılaşacağınız negatif enerjiye karşı kendinizi koruyabilirsiniz. 

Nasıl Kullanılır?

Bir tutam adaçayını alın ve (mümkünse mum veya kibritle) yakın. Isıya dayanıklı bir kabın içinde yakabilirsiniz. (Tütsünüz sürekli alevli yanmayacaktır. Ateşi sönüp dumanı çıkacaktır. Dumanı bittikçe tekrar yakarak tütsülemeye devam edebilirsiniz.) Bulunduğunuz ortamın kapı ve pencerelerini kapatın. Özellikle köşeler olmak üzere bulunduğunuz ortamı saat yönünün tersine doğru tütsüleyin. Tütsülerken pozitif düşüncelere ve niyetlere odaklanın. Bu arada dumanın kıyafet dolabınıza, vitrinlerinize, mutfak dolabınıza ve diğer kapalı alanlara da ulaştığından emin olun. Birkaç dakika bekledikten sonra pencere veya kapıları açarak dumanın dışarı çıkmasını sağlayın. Dilerseniz tütsünüz sönene kadar bekleyebilir veya yanan kısmını kaba veya tuza bastırarak söndürebilirsiniz.

1.2 – Üzerlik

Üzerlik eski zamanlardan beri, özellikle de Anadolu’da, nazar ve negatif enerjiden arınmak ve korunmak için kullanılmaktadır. Bu nedenle nazar otu olarak da bilinmektedir. Adaçayı gibi frekansı yüksek bir ottur. Bu yüzden Nazara ve büyüye karşı ve kötü enerjileri temizlemek için tütsü olarak sıklıkla tercih edilmektedir.

Nasıl Kullanılır?

Tıpkı adaçayı gibi bir tutam üzerlik alın ve (mümkünse mum veya kibritle) yakın. Isıya dayanıklı bir kabın içinde yakabilirsiniz. (Tütsünüz sürekli alevli yanmayacaktır. Ateşi sönüp dumanı çıkacaktır. Dumanı bittikçe tekrar yakarak tütsülemeye devam edebilirsiniz.) Çıkan dumanı evinizde enerji temizliği yapmak istediğiniz bölgede dolaştırın. Dumanın yayılmasını sağlayın. Bu işlemi bir kaç defa tekrar edin.

1.3 – Defne Yaprağı

Defne yaprağı yatıştırıcı olarak ön plana çıkmaktadır. Bununla birlikte defne yaprağı ortamı negatif enerjiden arındırıp pozitif iyonların havaya salınmasına yardımcı olur. Nazara ve iç sıkıntısına da iyi gelmektedir. Aynı zamanda büyü için de kullanılmaktadır.

Nasıl Kullanılır?

Kullanımı üzerlik ile aynıdır. Yalnızca defne yaprağı üzerlik ve adaçayına oranla daha fazla sönmektedir. Üzerlik yakarken yaptığınız işlemlerin aynısını uygulayabilirsiniz.

1.4 – Palo Santo

Palo Santo da bahsettiğimiz diğer tütsüler gibi uzun zamandır kullanılan güçlü arındırıcılardan biridir. Kasvet, endişe, melankoli, sıkıntı gibi enerji alanımızı zedeleyen durumlarda özellikle kullanılmaktadır. Aynı zamanda ağrılara karşı iyi gelmesi ile öne çıkmaktadır. Palo Santo ile bütün enerjinizi yeniden toplayabilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

Ağaç tütsü olarak adlandırılan tütsülerin iki farklı kullanım şekli vardır. Birincisi; tütsünüzü mümkünse mum veya kibritle değilse çakmakla yakın. Yaklaşık 30 saniye boyunca yanmasına izin verin. Alev aldıktan sonra üfleyerek söndürün. Tütsünüz yaklaşık 1-1,5 dakika boyunca tütecektir. Bu sürede tütsüyü etrafınızda çevirerek alanınızı ve ortamınızı arındırabilirsiniz. Bununla birlikte sık kullandığınız eşyaları da arındırabilirsiniz. İkincisi ise ateşe doğrudan maruz bırakmak yerine ısıtmak sureti ile reçinesini ortaya çıkararak yakmaktır. Bunun için bir yükselti oluşturarak yanan mumun 4-5 cm üstüne tütsüyü yerleştirin (bardak mumlar bu konuda kolaylık sağlayacaktır). Birkaç dakika sonra odunda bulunan reçinenin ortaya çıkarak yandığını ve tüttüğünü göreceksiniz. Tüten bu dumanla yine arındırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İkinci yöntemin birinci yönteme göre en büyük avantajı; ortaya çıkan kokunun daha yoğun ve tatmin edici olmasıdır.

Bunlarla birlikte kekik/biberiye, öd ağacı, sandal ağacı gibi tütsüler de tercihler arasındadır. Enerji temizliği açısından en sık tavsiye ettiğimiz yöntem; defne ve üzerlik ile enerji alanını temizleyip ardından adaçayı ile süpürmektir. Aynı zamanda mümkün olduğunca çubuk tütsü yerine doğal tütsüleri tercih etmenizi tavsiye ederiz. Çünkü çubuk tütsülerin birçoğunun içeriği %100 doğal içeriklerden oluşmamaktadır.

2 – Enerji Alanı Temizliği ve Sirke ile Tuz

Sirke ile evi arındırmakla ile alakalı mutlaka birçok ritüel görmüşsünüzdür. Fakat bir de şunu deneyin;

Haftada bir olmak üzere evinizi temizleyin. En son bir yer silme suyu hazırlayın ve bu suya 2 litre suya 1 su bardağı olacak şekilde elma (veya gül) sirkesi ve 1 yemek kaşığı tuz ekleyin (Kaya tuzu veya himalaya tuzu olursa çok daha iyi olur). Hazırladığınız bu karışımla evinizin tüm odalarını silin. Merak etmeyin kokusu ağır olmayacaktır. Evinizi yarım saat havalandırmanız tüm kokunun gitmesi için yeterlidir. Bu işlemden sonra 1 bardak elma sirkesi alın ve uyuduğunuz odada bulunan duvarlara, yere, tavana ve yatağınıza elinizle azar azar çiseleyin. Tüm bu işlemler sırasında negatif enerjinin temizlendiğini düşünün. Sonrasında odanızı iyice havalandırın. Oksijen ile dolan ortamların da enerji seviyesinin yükseleceğini unutmayın.

Bununla birlikte sirke ve tuz ile yapabileceğiniz bir başka işlem de şu şekildedir:

Bir bardağın yarısına kadar sirke koyun (tercihen elma), 1 tatlı kaşığı kaya tuzu ekleyin ve üzerini su ile tamamlayın. Karışımınızı göz önü olmayan (koltuk altı veya saksı arkası gibi) bir yere yerleştirin. Sirkeli bu karışım ortamdaki, negatif enerjinin temizlenmesini sağlayacaktır. Haftada 1 kere tarifi yenileyin. Aynı zamanda odanın 4 köşesine birer fiske tuz serpmek veya bir köşesine küçük bir kase kaya tuzu koymak da iyi bir hamle olacaktır. Bununla birlikte yatağınızın altına da tuz atabilirsiniz. Bu karışımı isterseniz tüm odalarınız için ayrı ayrı hazırlayabilir isterseniz yalnızca en çok vakit geçirilen oda için kullanabilirsiniz, özellikle misafirlerinizi ağırladığınız oda önemlidir.

Tüm bunlara ek olarak yalnızca tuz kullanarak yapılabilecek iki yöntem vardır.

Bunlardan ilki bileklerinizi tuz ile ovup yıkamaktır (cildi hassas olanların bu işlemi dikkatli uygulamasını veya hiç uygulamamasını tavsiye ederiz). Bu işlem için öğütülerek toz haline getirilmiş kaya tuzu veya himalaya tuzu gerekmektedir. Yeterli miktarda tuzu gül sirkesi veya yalnızca su ile koyu bir kıvam alacak şekilde karıştırın. Önce sol sonra sağ bileğinizi, bilezik hattı boyunca bu karışımla ovun. Ovarken bunların birer kapı olduğunu ve bu kapıların sizi negatif enerjilerden koruduğunu ve alanınıza almadığını düşünün. Size yeterli gelen bir vakitte (5 dakikayı geçirmeyin) bileklerinizi akan suyun altında yıkayın. Bu işlemi 3-4 günde bir tekrarlayın.

İkinci yöntem tuzu banyoda kullanmaktır. Bu yöntem için himalaya tuzu öncelikli tercihtir. 1 yemek kaşığı tuzu son durulanma suyunda banyo suyunuza ekleyerek tüm vücudunuzu bu su ile durulayabilirsiniz. Durulanırken üzerinizde bulunan negatif enerjinin bu su ile aktığını ve temizlendiğini düşünün. Haftada 2 kere yapmanız yeterli olacaktır. Suyun saçlarınıza gelmemesine dikkat edin, tuz saçlar için sağlıklı değildir.

Bununla birlikte banyoda uygulayabileceğiniz bir başka yöntem ise son durulanma suyu yerine en son 1 litre su ve tuzla yapabileceğiniz işlemdir. Banyodan çıkmadan önce kadınlar 1 litre suda 1 yemek kaşığı tuzu eriterek yalnızca sağ omuzlarına veya sağ omuzlarından sol omuzlarına doğru, erkekler ise 1 litre suda 2 yemek kaşığı tuzu eriterek yalnızca sol omuzlarına veya sol omuzlarından sağ omuzlarına doğru bu suyu dökebilirler. Suyu dökerken enerjinizin yükseldiğini ve korunduğunu düşünün veya buna niyet edin. Sonrasında mümkünse durulanmayın. Eğer durulanacaksanız en az 5 dakika bekleyin. Bu işlem aynı zamanda kadınlarda dişil enerjiyi erkeklerde ise eril enerjiyi yükselten bir işlemdir (bilimsel olarak kanıtlanmıştır).

3 – Enerji Alanı Temizliği ve Ay Suyu

Ay fazlarının enerjisel anlamda ne derece önemli olduğu aşikar. Öncelikle enerji alanı temizliği için gereken ay suyunun nasıl hazırlandığını anlatarak başlayalım. Enerji temizliği için kullanılacak olan ay suyu dolunay evresinde hazırlanmalıdır. Dolunayın ilk gecesi olması enerjinin daha yüksek olması açısından önemlidir. Fakat tüm evre boyunca herhangi bir günde hazırlanabilir. Dolunay suyunuzu içme suyuyla, mümkünse dinlendirilmiş su ile hazırlayın. Asla plastik kullanmayın. Cam bir sürahi, şişe veya kavanoz tercih edin. Kabın renginin mavi tonlarında olması çok daha iyidir. Fakat yoksa koyu herhangi bir renk veya doğrudan şeffaf bir cam kap kullanabilirsiniz. Şart olmamakla birlikte bir parça ametist veya kristal kuvars ile bir fiske (tadını değiştirmeyecek kadar az) kaya tuzu veya himalaya tuzu ekleyebilirsiniz. Kullanacağınız tüm malzemeleri bir araya getirmeden önce adaçayı veya palo santo ile tütsüleyerek arındırın.

Ardından kabınıza suyu ve kullanacaksanız taşınızı ve tuzu ekleyin. Daha sonra kabınızı imkanınız varsa açık havada (balkon, bahçe, pencerenin dış tarafı gibi) değilse evin içinde ay ışığı alan bir yere yerleştirin. Eğer ay ışığı alan hiçbir yer yoksa pencerenizin önüne koymanız yeterli olacaktır. 3-4 saat suyunuzu koyduğunuz yerde bekletin. En uygun saatler gece 12 ile 3 arasıdır. Fakat burada esas önemli olan nokta gün ağarmadan suyunuzu almanızdır. Suya güneş ışığı gelmemelidir. Koyduğunuz yerden aldıktan sonra da doğrudan güneş ışığına maruz bırakmamaya dikkat edin. Artık ay suyumuz hazır. Şimdi gelelim nasıl kullanacağımıza…

Nasıl Kullanılır?

Ay suyunun oldukça fazla kullanım alanı vardır fakat bu yazıda bizi ilgilendiren enerji temizliğinde nasıl kullanılacağı konusudur. Öncelikle ay suyumuzdan 2 bardak ayıralım ve kenara koyalım. Kalan suyu evimizin tamamında (hiç mümkün değilse odamızda) kullanacağız. Daha önce doğadan bulup sakladığımız kuş tüyleri varsa burada kullanabiliriz. Eğer yoksa elimizi kullanacağız.

Evin, misafirler geldiği zaman da dahil olmak üzere, en sık kullanılan odasından başlayalım. Odanın giriş kapısının solundan başlayarak sağına doğru ilerleyeceğiz. Kuş tüyleri veya elimizle duvarlar, koltuklar, koltuk altları, perdeler, yerler, dolap ve vitrin içleri yani her köşeye suyu çiseleyin. Mutfak dolapları, kıyafet dolapları, kıyafetleriniz, yataklar, yatakların altları gibi aklınıza gelen her köşeye mutlaka ulaşın.

Ayırdığınız 2 bardak suyun bir bardağını banyo suyunuza ekleyerek yıkanın. Banyodan çıktıktan sonra kalan 1 bardak sudan 3 yudum için. Çalışmadan artan suyu evinizde bulunan çiçeklere eşit şekilde paylaştırın. Evinizde çiçek yoksa en yakınınızdaki ağacın dibine, yakınınızda ağaç da yoksa toprağa dökün. Bu çalışma enerjiniz için oldukça kuvvetli bir çalışmadır. Mümkün olduğunca her dolunayda yapmaya çalışın.

4 – Diğer Yöntemler

Tüm bu saydıklarımız dışında Selenit, Obsidyen, Siyah Turmalin, Ametist, Labradorit gibi enerji temizleyen, negatif enerjiyi kendine çekerek hapseden ve pozitif enerjiyi yükselten doğal taşlardan yararlanabilirsiniz. Doğa ile iç içe olmak, toprakla temas etmek, yeşil ve mavi tonlarının arasında vakit geçirmek hem enerji alanınızı temizleyecek hem de enerjinizi yükseltecektir. Evinizi günlük olarak ve mümkün olduğu kadar uzun süre havalandırmak yaşam alanınızdaki oksijen seviyesini yükselteceğinden dolayı enerji alanınız için de faydalıdır. Dans etmek, egzersiz yapmak gibi eylemler vücudunuzda biriken karmaşık enerjileri atmanızı sağlayarak temiz bir frekansta kalmanızı sağlar. Yoga, meditasyon gibi uygulamalar zihninizi sakinleştirerek berraklaştırır ve bu da enerjinizin dağılmasına engel olur. Aynı zamanda doğrudan enerji alanınızı temizlemeye ve enerjinizi yükseltmeye yönelik meditasyonlar da yapabilirsiniz.

Buraya kadar saymış olduğumuz tüm maddeler ve paylaştığımız öneriler kendi başınıza uygulayabileceğiniz yöntemlerdir. Bunlar dışında dışarıdan da destek alabilirsiniz. Aura Arındırma ve Şifalandırma, Çakra Arındırma ve Şifalandırma, Enerji Alanı Temizliği, Blokajlardan Arınma gibi Usui Reiki, Kundalini Reiki, Takyon enerjisi, Kozmik Bilinç ve Nur Işık gibi enerjisel tekniklerin kullanıldığı çalışmalara katılabilirsiniz. Önemli olan çalışmayı aldığınız yerin güvenilir olmasıdır. Eğer bir tanıdığınız yoksa tüm bu çalışmaları instagram hesabımız üzerinden duyurularını yaparak gerçekleştirmekteyiz. Aşağıda paylaştığımız linkten sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Enerjinizin yüksek ve sağlam olması dileği ile…

Keyifli okumalar dileriz.

  • Şamanın Bahçesi

Daha fazla bilgi için instagram hesabımızı ve web sitemizi takipte kalın!

Şamanın Bahçesi

Bu blog Şamanizm’i en doğru şekilde ve Şamanizm’in içerdiği her konu hakkında gerçek bilgileri sizlerle paylaşmak için oluşturuldu. Günümüzde moda haline gelen Şamanizm ile alakalı bilgi kirliliği içinde Şamanizm’in ne olduğunu ya da ne olmadığını doğru bilgilerle anlatmak için oluşturduğumuz bu blogta; Şamanizm, enerji, çakralar, bitkiler, doğal taşlar, tütsüler, meditasyon, şifa çalışmaları ve çok daha fazlası yer alacak. Amacımız; bu bloğun elinizin altında bulunan bir bilgi hazinesi olmasını sağlamak. Şamanizm hakkında merak ettiğiniz her konuda başvuracağınız ilk yer bu blog olacak.
View All Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.